Ponad 300 uczniów szkół podstawowych z Sanoka i Stalowej Woli wzięło udział w Biegu Orląt. Wydarzenie będące hołdem dla małoletnich bohaterów z okresu I wojny światowej i walk polskość Lwowa, zostało ponownie zorganizowana przez samorząd województwa jako wydarzenie towarzyszące Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2024.
Celem imprezy, która ma wymiar kulturalny, edukacyjny i rekreacyjny, jest upowszechnienie wśród dzieci pamięci historycznej i etosu Orląt Lwowskich jako ważnego elementu tożsamości narodowej. Oprócz popularyzacji dziedzictwa Kresów równie ważnym założeniem biegu jest promocja wśród młodego pokolenia aktywności i kultury fizycznej.
Dziedzictwo Kresów to ważny element naszej historii, który wyraźnie integruje się z dziedzictwem regionu. Popularyzując kresową historię staramy się zarazem szukać ciekawych rozwiązań z zakresu edukacji kulturalnej i obywatelskiej. Formuła symbolicznego Biegu Orląt spełnia te potrzeby, a co najważniejsze wzbudza wielki entuzjazm wśród dzieci – mówi marszałek Władysław Ortyl
Do drugiej odsłony Biegu Orląt organizowanego i finansowanego przez samorząd województwa zaproszono uczniów szkół podstawowych z Sanoka i Stalowej Woli.
Uczestnicy pokonali dystans 1421 m, co jest odwołaniem do liczby poległych Orląt, które zginęły w walce z Ukraińcami (1918-19) o przynależność państwową Lwowa po I wojnie światowej. Z kolei wiek biegnących – 9 lat, to nawiązanie do najmłodszego poległego, którym był Janek Kukawski.
Operatorem biegu, który odbył się na stadionach lekkoatletycznych w Sanoku i Stalowej Woli jako wydarzenie towarzyszące Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2024, było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jest ono zarazem inicjatorem Biegu Orląt w skali ogólnopolskiej. W podziękowaniu za udaną współpracę wiceprezes Towarzystwa Marek Gromaszek przekazał dla władz Województwa podczas biegu w Stalowej Woli pamiątkowy medal, odebrany w imieniu Zarządu Województwa przez Katarzynę Sołek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP. Wsparcie w organizacji tegorocznych odsłon biegu w regionie udzieliło Muzeum Historyczne w Sanoku, MOSiR Sanok oraz Katolicki Klub Lekkoatletyczny Stal Stalowa Wola.
Mimo symbolicznego charakteru przedsięwzięcie dostarczyło również sporo emocji sportowych. Wyposażeni w jednolite okolicznościowe koszulki młodzi uczestnicy z entuzjazmem przebiegli zaplanowany, a jednocześnie wymagający dystans. Na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal i dyplom, przypominający doniosłą historię Orląt.
Idea biegu wpisuje się w ważny nurt działalności kulturalnej samorządu województwa, który aktywnie chroni i popularyzuje dziedzictwo Kresów, czego przykładem jest współorganizacja Festiwalu Dziedzictwa Kresów oraz utworzenie tematycznego Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej (kresymuzeum.pl).
Koordynatorem działania z ramienia samorządu województwa był Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP.
Galeria zdjęć.
Foto: Aleksander Konopek UMWP, Mateusz Werner UMWP