„Rowerem po Roztoczu” w ramach Aktywnej Soboty

Festiwal Dziedzictwa w ostatnią festiwalową sobotę zawitał w Tymcach, gdzie w ramach akcji Aktywna Sobota odbył się rajd „Rowerem po Roztoczu”. Licząca 47 km trasa prowadziła przez malownicze tereny Roztocza, z przystankami w ciekawych miejscach i zgromadziła zarówno doświadczonych, jak też początkujących amatorów dwóch kółek.

Rajd wystartował z Tymców, w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Powstał na bazie wieży ciśnień i budynku hydroforni w Tymcach z lat 50. XX wieku. Obiekty te do lat 80. XX w. służyły zaopatrywaniu w wodę lokomotyw parowych kursujących na linii kolejowej nr 101 Munina – Hrebenne. Później pozostawały niewykorzystane. Dzięki realizacji projektu rewitalizacji Gmina Lubaczów w wieży ciśnień urządzono obserwatorium astronomiczne wraz z punktem widokowym.

Na pierwszy postój rowerzyści zatrzymali się w Hucie Starej położonej na narolskim szlaku dziedzictwa Jana III Sobieskiego. Osada o siedemnastowiecznych, rzemieślniczych korzeniach, początkowo funkcjonowała jako zakład hutnictwa szkła w obrębie Brusna Starego. Później zdołała się usamodzielnić i nabrać charakteru rolniczego. W latach 1717-1718, z inicjatywy Adama Mikołaja Sieniawskiego, hetmana wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego, starosty lubaczowskiego, na miejscu wcześniejszego powstała nowa manufaktura szkła kryształowego. Specjalnością zakładu były luksusowe i bardzo cenione przez współczesnych puchary wiwatowe, a także naczynia stołowe i żyrandole. W połowie XVIII wieku zakład ten przeniesiono na nowe miejsce, bliżej Lubaczowa, na teren obecnej osady Huta Kryształowa. Obecnie jedną z nielicznych pozostałości po dawnej osadzie jest cmentarz greckokatolicki (XIX/XX w.), położony we wschodniej części wsi, na stoku wyniesienia opadającego ku rozległej dolinie. W pobliżu znajduje się miejsce po dawnej cerkwi greckokatolickiej (1928r.). (za https://sobieski.lubaczow.com.pl/index.php/szlak_narolski/huta_stara)

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie „bunkrów” z przewodnikiem Grzegorzem Dominikiem Są to umocnienia systemu fortyfikacji Linii Mołotowa i uchodzą z jedną z najciekawszych atrakcji powiatu lubaczowskiego.

Rajd zakończył się w miejscu startu przy Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach. Uczestnicy otrzymali nagrody i upominki.

Partner:

Galeria zdjęć.

Galeria zdjęć.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved