Festiwal Dziedzictwa Kresów to nie tylko wydarzenia kulturalne, muzyczne i kulinarne. To także różnego rodzaju przedsięwzięcia edukacyjne. Za nami już jedno z nich – „Kresy najbliższe”, zorganizowane dla nauczycieli i bibliotekarzy z udziałem Rzeszowskiego oddziału IPN oraz Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą – Jak przyciągnąć uwagę? Jak przedstawić historię w atrakcyjny sposób i zaangażować do działania?
Poprowadził je Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, przybliżając jednocześnie najważniejsze zagadnienia z historii Kresów. Gośćmi wydarzenia byli nauczyciele, doradcy metodyczni w zakresie historii i WOS w szkołach ponadpodstawowych. Dr Małgorzata Kutrzeba mówiła na temat „Regionalizmu w podstawie programowej do historii”, a dr Joanna Kordzikowska – o wycieczkach edukacyjnych jako propozycji edukacji historyczno-regionalnej.
Dodatkowo Mateusz Werner, kierownik Oddziału dziedzictwa i projektów kulturalnych Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UM WP, zaprezentował nową odsłonę Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, który powstał dzięki Województwu Podkarpackiemu (www.kresymuzeum.pl).