W niedzielne (28.07) przedpołudnie, lubaczowski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizowało uroczystość uhonorowania Kazimierza Kaćmy. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele rodziny Obrońcy Lwowa z 1928 roku.
W upamiętnieniu wzięła udział najbliższa rodzina Bohatera, członkowie Towarzystwa, Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, Barbara Broź – Starosta Powiatu Lubaczowskiego. Ponadto dyrektorzy instytucji kultury, przedstawiciele środowisk kresowych z całej Polski, uczestniczący w Festiwalu Dziedzictwa Kresów, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Lubaczów, harcerze z Hufiec ZHP Lubaczów oraz Strzelcy z Jednostki Jednostka Strzelecka 2033 im gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Na uwagę zasługuje również obecność Polaków ze Lwowa, którzy działają w stowarzyszeniach polskich min. Orlęta Polskie czy Uniwersytet III Wieku, działający przy Uniwersytecie Katolickim.
Wyraźnie wzruszona pani Anna Kubiszyn, córka Kazimierza Kaćmy, wraz z najbliższymi, podziękowała pani Marii Magoń, Prezes Towarzystwa za piękną inicjatywę i pamięć o tych wszystkich, którzy walczyli w obronie Kresów i polskiego Lwowa. Przypomniała biografię ojca, który urodził się 4 marca 1903r., niedaleko Sokala w województwie lwowskim. Jako 14- letni chłopiec został członkiem I Lwowskiej Drużyny im. Tadeusza Kościuszki. W czasie walk o Lwów w 1918r. wstąpił do Straży Obywatelskiej. Ze względu na młody wiek został skierowany do zadań kurierskich i wywiadowczych. Zlecono mu donoszenie broni do Sokoła od ludzi, którzy zgłosili jej posiadanie. Ponadto przenosił meldunki. Po zakończeniu walk o Lwów został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa, którego replika w formie porcelanki została umieszczona na Jego nagrobku. Jak podkreśliła córka pana Kazimierza Kaćmy, ojciec był zawsze wierny swojemu miastu „Semper Fidelis”.
Wspólnie odśpiewany został Hymn Harcerski oraz Rota. Po przemówieniach zaproszonych gości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Przypomnijmy, że już od trzech lat nasze Towarzystwo jest głównym organizatorem Biegu Orląt w powiecie lubaczowskim, podczas którego zawsze wspomniana jest postać pana Kazimierza Kaćmy. Upamiętnienie Obrońcy Lwowa, jak też organizacja Biegu Orląt i wydanie Informatora Kresowego, którego promocja odbyła się w MDK w Lubaczowie podczas Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych były częścią projektu „Kresy w sercu i w działaniu” realizowanego przez TMLiKPW o. Lubaczów w ramach zadania w zakresie podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej i regionalnej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej i dofinansowany z budżetu miasta Lubaczowa.