Muzyczne krajobrazy sztuki sakralnej rozbrzmiewały w radruskiej cerkwi

Cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu wypełniła się po brzegi, a wszystko za sprawą koncertu „Między wschodem, a zachodem. Muzyczne krajobrazy sztuki sakralnej”, który odbył się w czwartek, 25 lipca. Wydarzenie to przyciągnęło publiczność z całego regionu, która pragnęła uczestniczyć w duchowej i artystycznej podróży poprzez bogactwo muzyki sakralnej.

Na zaproszenie organizatorów wystąpił oktet wokalny „Fonosfera”, składający się z zawodowych śpiewaków związanych z Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Liderem zespołu jest Piotr Stawarski – utalentowany organista, kompozytor i dyrygent. Oprócz niego w skład zespołu wchodzą znakomici artyści, tacy jak Ewelina Siedlecka-Kosińska, Katarzyna Bienias, Joanna Gontarz, Zuzanna Kozłowska, Adam Sławiński, Krzysztof Chalimoniuk i Mirosław Grabski. Wszyscy posiadają bogate doświadczenie zarówno w działalności solowej, jak i kameralnej. Ich umiejętności i zaangażowanie jako członków Chóru Filharmonii Narodowej, który zdobył nagrodę Grammy za album „Penderecki conduct Penderecki”, zapewniły niezwykle wysoki poziom artystyczny występu.

Zgromadzonych przywitali gospodarze wydarzenia: Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Barbara Broź, Starosta Lubaczowski oraz Piotr Zubowski, Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. Po przemówieniach rozbrzmiała muzyka sakralna. Od wieków odgrywała ona kluczową rolę w kulturze i historii, stanowiąc nieodłączny element dziedzictwa Kresów. W regionie tym, będącym miejscem o bogatej i różnorodnej tradycji kulturowej, stała się łącznikiem między ludźmi, wyrażając emocje, budując więzi społeczne oraz przekazując tradycje i wierzenia. Dziedzictwo muzyki sakralnej na Kresach jest inspiracją dla wielu współczesnych twórców, dlatego ważne jest pielęgnowanie tej sztuki.

Koncert „Między wschodem, a zachodem” spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem melomanów.

Galeria zdjęć.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved