To z pewnością będzie wydarzenie dla wszystkich teatralnych smakoszy. W sobotę, 27 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Horyńcu-Zdroju na deskach scenicznych pojawi się Polski Teatr Ludowy ze Lwowa. O godzinie 19.30 wystawi czarną komedię pełną absurdalnego humoru – spektakl pt. „Na pełnym morzu” w reżyserii Zbigniewa Chrzanowskiego.
„Na pełnym morzu” to jednoaktowa sztuka autorstwa Sławomira Mrożka, przedstawiająca historię trzech rozbitków, którzy znajdują się w krytycznej sytuacji – brakuje im jedzenia, a są bardzo głodni. Postanawiają więc, że jeden z nich zostanie posiłkiem dla pozostałych dwóch. Przez całą sztukę będziemy obserwować, jak próbują oni znaleźć sposób na wybranie ofiary, dając nam tym samym możliwość zastanowienia się nad naturą ludzkiego bestialstwa i koniecznością walki o przetrwanie.
To doskonała okazja, by przeżyć brawurową demaskację społecznych mechanizmów i zastanowić się nad własnymi instynktami. Spektakl obiecuje niezapomniane wrażenia i dużą dawkę czarnego humoru, który pozwoli spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy.
Czy odważysz się stawić czoła wewnętrznej bestii i pokonać ją poprzez śmiech? Czy popłyniesz razem z nami?
Na scenie wystąpią: Jadwiga Pechaty (Gruby Rozbitek), Irena Słobodiana (Średni Rozbitek), Roksolana Sadowska (Mały Rozbitek), Irena Asmołowa (Listonosz), Anna Gordijewska (Guwernantka), Wiktoria Słobodiana (Marynarz).
Polski Teatr Ludowy we Lwowie powstał w 1958 roku z inicjatywy Piotra Hausvatera (1894-1966), emerytowanego nauczyciela-polonisty, miłośnika polskiego teatru i literatury. Skupił on wokół siebie utalentowaną młodzież szkolną. Początkowo próby odbywały się w jego domu. Pierwsze przedstawienie odbyło się w Polskiej Szkole nr 10 we Lwowie, w kwietniu 1958 roku. W 1961 roku teatr otrzymał tytuł Teatru Ludowego. Po śmierci Piotra Hausvatera w 1966 roku kierownictwo nad zespołem objął Zbigniew Chrzanowski – absolwent wydziału reżyserii Moskiewskiej Szkoły Teatralnej.
Teatr skupia zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Przede wszystkim Polaków jak również Ukraińców i Rosjan zamieszkałych we Lwowie. Ma on swoją siedzibę w dawnym pałacu hrabiów Bielskich, obecnie Obwodowy Dom Nauczyciela przy ul. Kopernika 42. Ten zasłużony dla krzewienia polskiej kultury teatr ma w swoim dorobku około 100 premier i ponad 1000 występów.