140 lat linii kolejowej Jarosław – Sokal, za nami jubileuszowe wydarzenia

Przez trzy dni, od 5 do 7 lipca, zgłębialiśmy tajniki i wiedzę na temat kolejnictwa. W ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Baszni Dolnej i Lubaczowie odbyły się obchody jubileuszu 140-lecia dawnej linii kolejowej Jarosław-Sokal. Ogromną popularnością cieszył się niedzielny Piknik Kolejowy, na który znacząca część gości przyjechała nowoczesnym hybrydowym szynobusem 36WE hb.

Świętowanie 140-lecia linii kolejowej Jarosław – Sokal (obecnie nr 101 Munina – Hrebenne) rozpoczęło się w piątek, 5 lipca w Baszni Dolnej. Do Kresowej Osady zjechali miłośnicy kolei i historii, którzy wzięli udział w seminarium na temat kolei i kolejnictwa na Kresach.

W sobotę, 6 lipca Stacja Basznia tętniła życiem mocniej niż zwykle, bo specjalnie dla dzieci i młodzieży przeprowadzone zostały warsztaty artystyczne. Dodatkowo można było zagrać w gry planszowe, rodzinne i grupowe.

Nieco starsi mogli przyjrzeć się kolejowym archiwom rodzinnym. W Lubaczowie, w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów, wystąpili Dominika Leszczyńska ze Stacji Muzeum w Warszawie, autorka książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”, oraz Michał Jerzy Chromiński, autor książki pt. „Żołnierze żelaznych szlaków w walce o Kresy Północno-Wschodnie w latach 1919-1920”.

Natomiast w niedzielę, 7 lipca w Baszni Dolnej odbył się PIKNIK KOLEJOWY, który przyciągnął sporo chętnych i okazał się być niezwykle popularny. Wzięli w nim udział nie tylko mieszkańcy powiatu lubaczowskiego, ale także goście z całego województwa. Dla ułatwienia dojazdu z Rzeszowa ruszył specjalny, bezpłatny kurs nowoczesnego hybrydowego szynobusu 36WE hb. Ponadto sporo chętnych skorzystało z przejazdów Basznia Dolna – Horyniec-Zdrój. W czasie podróży dorośli mogli zwiedzić wnętrze maszyny, podziwiać piękne widoki naszego regionu i rozmawiać z maszynistą. Z kolei dzieci, zwłaszcza te, które pierwszy raz jechały po torach kolejowych, mogły przeżyć niezapomniane chwile.

Na miejscu, w Stacji Basznia, na amatorów podróży kolejowych czekało sporo atrakcji. Na torach bocznych podstawiono drezyny – spalinowa i rowerowa. Otwarto stoiska promocyjne spółek kolejowych i nowoczesny sprzęt, jakiego na co dzień używa Straż Ochrony Kolei. Pracownicy Stacji Muzeum z Warszawy opowiedzieli o historii kolejnictwa. Przeprowadzone zostały warsztaty naukowe i kulinarne, a animatorzy zorganizowali gry i zabawy dla każdego bez względu na wiek. 

Galeria zdjęć.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved