FESTIWAL DZIEDZICTWA KRESÓW 2024 – informacja prasowa

Przed nami jubileuszowa, XX edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów – święta sztuki, muzyki i kulinariów.

Od 5 lipca do 4 sierpnia Gmina Lubaczów i Województwo Podkarpackie zapraszają na jubileuszową edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Na miłośników historii i kultury kresowej czeka wiele interesujących wydarzeń w Lubaczowie, Baszni Dolnej, Cieszanowie, Horyńcu-Zdroju, Narolu, Podlesiu i Radrużu oraz liczne atrakcje im towarzyszące.  

Festiwal Dziedzictwa Kresów zapoczątkowany został w 2004 roku i do roku 2016 nosił nazwę Festiwal Kultur i Kresowego Jadła. Już pierwsza edycja przyniosła mu uznanie. Z biegiem lat Festiwal zyskał ugruntowaną pozycję wśród wydarzeń kulturalnych w Polsce, przyciągając uczestników nie tylko z Podkarpacia i Lubelszczyzny, ale także z innych regionów kraju i z zagranicy. Organizatorom przyznano wiele nagród i wyróżnień za popularyzację historii i kultywowanie tradycji ziem położonych na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. FDK znalazł się m.in. w gronie laureatów Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Ponadto Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel odebrał nagrodę Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis” m.in. za organizację Festiwalu.

Początkowo FDK był organizowany przez Gminę Lubaczów. Teraz w jego przygotowania zaangażowane jest również Województwo Podkarpackie we współpracy z licznymi partnerami samorządowymi oraz wieloma instytucjami kultury.

Lokalizacja wydarzenia na terenie powiatu lubaczowskiego ma swoje korzenie w bogatych tradycjach tego regionu oraz w historycznej koegzystencji różnych kultur narodowych i etnicznych. Formuła Festiwalu Dziedzictwa Kresów obejmuje wiele wydarzeń prefestiwalowych, właściwą część z Wielkim Finałem oraz wydarzenia towarzyszące. Podczas Festiwalu odbywają się różnorodne inicjatywy, w tym spotkania z ludźmi kultury i Kresowianami, koncerty, występy zespołów folklorystycznych, spektakle, wernisaże, projekcje, prelekcje, prezentacje oraz konkursy.

W tym roku uczestnicy będą świętować nie tylko XX-lecie FDK, ale także 140-lecie linii kolejowej Jarosław-Sokal. Piknik kolejowy ruszy już w sobotę, 6 lipca. Dla uczestników otworzy się Galeria Kolejnictwa Stacja Basznia. Będą mogli wziąć udział w warsztatach, grach i zabawach. Dowiedzą się także, co kryją kolejowe archiwa rodzinne. Wśród atrakcji przewidziano  specjalny bezpłatny przejazd nowoczesnym hybrydowym szynobusem.

Pod hasłem #muzykakresow organizatorzy zapraszają na klimatyczne koncerty w Narolu, Baszni Dolnej, Radrużu oraz Lubaczowie. Oprócz muzyki królować będzie także literatura. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć widowisko audiowizualne „Miłosz in living pictures”.   

Szczególne miejsce w programie Festiwalu zajmują Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Kresowych, które sprzyjają integracji osób i środowisk zaangażowanych w kultywowanie dziedzictwa Kresów. Są także doskonałą okazją do wymiany myśli i dobrych praktyk oraz  dyskusji nad wyzwaniami wynikającymi z konieczności ratowania tego dziedzictwa i kierowania skutecznej pomocy do Polaków stale mieszkających na Kresach.

Podczas Festiwalu zostanie odprawiona msza święta kresowa w oprawie w wykonaniu chóru FRAZA z Kosiny. W części teatralnej zobaczymy spektakle Polskiego Teatru Studio z Wilna i Teatru Stanisława Górki. Festiwal Dziedzictwa Kresów to także kresowe kulinaria. Oprócz degustacji przewidziano warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz konkursy na potrawy kuchni kresowej. 

Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz Szymon Jakubowski – redaktor naczelny „Podkarpackiej Historii” wprowadzą nauczycieli i bibliotekarzy w tajniki prowadzenia zajęć o tematyce kresowej. W Ciesznowie natomiast w bloku wydarzeń pod nazwą „Historia Kresowych Miasteczek” będzie można zwiedzić ekspozycję i wysłychać ciekawej prelekcji. Na aktywnych czeka udział w rajdzie rowerowym po Roztoczu. 

Z kolei Wielki Finał 4 sierpnia przyniesie występy artystyczne, pokazy rękodzieła, giełdę staroci, strefę przedsiębiorczości. Koła Gospodyń Wiejskich częstować będą tradycyjnymi potrawami i staną do konkursu „Kresowe Jadło”. Z kolei twórcy ludowi wezmą udział w konkursie „Sztuki różne”. Nie zabraknie gwiazdy ze świata kulinariów, która wystąpi z pokazem gotowania na żywo. Natomiast gwiazdą sceny muzycznej i zarazem punktem kulminacyjnym będzie wieczorny koncert LADY PANK – jednego z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych.

Szczegółowy program FDK jest dostępny na stronie: festiwalkresow.pl

Poznaj z nami niezwykły świat Kresów!

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved