Za nami seminarium pn. „Kulinarne tradycje kresowe”

2 lipca br. Kresowa Osada w Baszni Dolnej zgromadziła przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń zainteresowanych udziałem w konkursie „Kresowe Jadło” odbywającym się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2024. Pretekstem było seminarium pt. „Kulinarne tradycje kresowe” organizowane z myślą o tych, którzy chcą poznać specyfikę i tajniki kuchni Kresów dawnej Rzeczypospolitej i wykorzystać je do tworzenia potraw sięgających do bogatej tradycji kulinarnej Kresów. Tematem przewodnim wtorkowego spotkania było wykorzystanie mięsa w potrawach kresowych.

Gmina Lubaczów, Województwo Podkarpackiego i Centrum Kulturalne w Przemyślu – organizatorzy konkursu kulinarnego pn. „Kresowe Jadło 2024” – co roku zapraszają miłośników kuchni kresowej do udziału w seminarium poprzedzającym festiwalowe zmagania kulinarne. Takie spotkania służą nie tylko przekazywaniu wiedzy, ale także są doskonałą okazją do popularyzacji kuchni kresowej: bogatej, różnorodnej i urozmaiconej. Potrawy Kresów to swoisty tygiel kulturowy smaków, pomysłów i sposobów przyrządzania. Odtworzone i przywrócone do współczesnej kuchni przepisy stały się nośnikiem historii i swoistą dokumentacją wielokulturowości. 

Uczestnicy seminarium wysłuchali dwóch prelekcji: historycznej w wykonaniu dr Izabeli Wodzińskiej z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i etnograficznej Katarzyny Ignas z Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku. Natomiast przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaczowie przybliżyli zasady przygotowania posiłków w oparciu o obowiązujące przepisy sanitarno-epidemiologiczne.

Podczas seminarium odbyły się konsultacje konkursowe, które wzbogacono opowieścią o doświadczeniach kulinarnych zwyciężczyń ubiegłorocznej edycji konkursu „Kresowe Jadło” –  pań z KGW Antoniki. 

Galeria zdjęć.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved