O Zbrodni Wołyńskiej na konferencji naukowej IPN w Cieszanowie

7 lipca 2023 r. w Cieszanowie odbyła się konferencja naukowa w 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej.

Konferencja przypomina, że w wyniku akcji podjętej w roku 1943 przez ukraińskich nacjonalistów na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej śmierć najczęściej w brutalny sposób poniosło według różnych ocen od 60 do 100 tysięcy cywilnych osób polskiej narodowości – mężczyzn, kobiet i dzieci.

Jak podkreślała uczestnicząca w konferencji historyk Ewa Siemaszko – współautorka monumentalnej pracy „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia”, mimo upływu 80 lat, badania dotyczące Zbrodni Wołyńskiej wciąż nie są zakończone. Jak dodała historyk, pamięć o ofiarach to nasz obowiązek.

Z kolei profesor Grzegorz Motyka, historyk od wielu lat zajmujący się problematyką stosunków polsko-ukraińskich mówił, że nie można zapominać o Zbrodni Wołyńskiej również w warunkach wojny toczącej się w Ukrainie. Jak dodał, najlepszym sposobem na rozbrojenie rosyjskiej propagandy skierowanej do Polaków i Ukraińców, jest otwarte mówienie o Zbrodni Wołyńskiej, z całą świadomością że mamy na nią różne spojrzenia, ale tylko my – Polacy i Ukraińcy – możemy ten konflikt rozstrzygnąć.

W konferencji uczestniczyło wielu zaproszonych gości, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych m.in. Andrzej Pająk senator RP, Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki, Zdzisław Zadworny burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów, gospodarz i współorganizator konferencji, Barbara Broś, wicestarosta Powiatu Lubaczowskiego, przewodniczący Rady Miejskiej w Cieszanowie, Adam Zaborniak, przewodniczący Rady Miejskiej w Cieszanowie, Adam Krzytoń, starosta Łańcucki, wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, kombatanci ze Światowego Związku, Żołnierzy AK Koła Lubaczów, zarząd Towarzystwa Miłośników i Kresów Południowo – Wschodnich w Lubaczowie, przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji, straży granicznej, służby leśnej, mieszkańcy miasta i powiatu oraz Strzelcy.

Galeria zdjęć, fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN)

Tekst: rzeszow.ipn.gov.pl

Obejrzyjcie także relację filmową TVP3 Rzeszów.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved