Za nami Wieczór historyczno-literacki w Lisich Jamach

W czwartkowe popołudnie w Domu Kultury w Lisich Jamach odbył się wieczór historyczno-literacki poświęcony Kresom. Był on częścią projektu pt. „Historia oczami Podkarpacia”, który dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 ”Wolność po polsku”.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała wierszy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Bez-KRESY” oraz autorskich wierszy Pani Urszuli Kopeć-Zaborniak – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Cieszanowie. Po tej chwili zasłuchania, gości spotkania w historyczną podróż po Kresach zabrał Pan Tomasz Sumara – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zaprezentował on referat pt. „Dziedzictwo Kresów – wczoraj, dziś i jutro”. Do tego tytułu odniosła się również Pani Maria Magoń – Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Lubaczowie, opowiadając o tym, czym dla członków Towarzystwa są Kresy minione, jak troszczą się o ocalenie pamięci o nich współcześnie i co robią, by przyszłe pokolenia nie zapomniały o tej wielkiej spuściźnie.

Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów zwracając się do zebranych, podziękował za obecność tak wielu osób, od młodzieży po członków Klubów Seniora, reprezentujących różne środowiska, od radnych i sołtysów, przez dyrektorów oraz nauczycieli po członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Wójt Gminy podkreślił, że spotykając się tutaj kultywujemy kulturę pamięci o naszym dziedzictwie i historii, a podejmując wiele różnych działań od organizacji Festiwalu Dziedzictwa Kresów przez Samorząd Gminy, przez zadania realizowane przez TML, po działania bibliotek, czego przykładem jest konkurs „Bez-KRESY”, nie pozwalamy o tym dziedzictwie zapomnieć i przekazujemy o nim wiedzę przyszłym pokoleniom.

Galeria zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Gmina Lubaczów.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved