Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego Kresowe Jadło

Finał naszego Festiwalu to tradycyjnie także konkurs kulinarny „Kresowe Jadło”. Znamy wyniki tegorocznej rywalizacji.

Obok znanego i cenionego kucharza Okrasy dania przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oceniali dr Izabela Wodzińska – historyk, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Mieczysław Czytajło z Akademii Dziedzictwa Kresów w Krakowie. Posmakowali oni w sumie 37 potraw kresowych. Następnie każdej potrawie przyznali właściwą liczbę punktów. Po ich zsumowaniu pierwsze miejsce otrzymało KGW „Europejki” ze Stefankowic, które przygotowało zupę jabłkową hrubieszowską. Drugie miejsce zdobyło KGW Antoniki za wieleński placek ziemniaczany z kiszoną kapustą. Trzecie miejsce przyznano KGW Futory za pierogi z kapustą i serem.

Jury przyznało także 8 wyróżnień. Otrzymali je KGW Krowica Sama za kwasówkę, KGW Oleszyce za pielnieni, KGW Giedlarowa za pierogi z pokrzywą, KGW Hurcze za chłopską smalcówkę, KGW Szczutków za zupę z drapaków z kluseczkami, KGW Zamch za kurdybały, KGW „Wolanki” z Woli Obszańskiej za zupę czenachy i KWG „Aktywni Razem” z Wietlina za gołąbki ziemniaczane z sosem kurkowym.

– Potrawy zostały przygotowane na podstawie wielopokoleniowych receptur, sposób prezentacji był bardzo estetyczny, uwzględniający zarazem ich tradycyjny charakter i współczesne konteksty – podsumowują konkurs członkowie jury.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020  – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Protokół z konkursu.

Galeria zdjęć.

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved