Koncert zespołu „Krajka” z Przemyśla z kapelą Serhija Okhrimchuka

We wtorek 2 sierpnia zapraszamy do cerkwi pw. Św. Mikołaja w Lubaczowie na koncert zespołu „Krajka” z Przemyśla. Początek koncertu o godz. 20:00. Wstęp wolny.

W ubiegłym roku grupa śpiewacza „KRAJKA” obchodziła pierwsze 10 lecie swojego istnienia. Zespół został powołany z inicjatywy samych śpiewaków – wówczas uczniów pierwszych klas gimnazjum z językiem ukraińskim w Przemyślu. Dzisiaj grupa działa przy Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu, a kierowniczką artystyczną od samego początku jest Tatiana Nakonieczna. W ciągu dziesięciu lat swojego istnienia, członkowie zespołu wielokrotnie uczestniczyli w warsztatach śpiewu, prowadzonych przez wybitnych etnomuzykologów. W 2015 roku zespół nagrał swoją debiutancką płytę „Krajka w Gościach. Od Sanu do Donu”. Tytuł płyty symbolicznie odzwierciedla repertuar, łączący rubieże mozaiki ukraińskiego folkloru od jej zachodnich po wschodnie krańce. Od 2015 roku zespół pracował nad przygotowaniem i opracowaniem repertuaru składającego się z pieśni ukraińskich z regionu przemyskiego, roztoczańskiego, bojkowskiego i łemkowskiego. Rezultatem tych poszukiwań są dwie płyty – wydana w 2017 roku „Krajka. W domu” (wyróżniona w plebiscycie Fonogram Źródeł 2017, organizowanym przez Program 2 Polskiego Radia) oraz wydana w 2019 „Bywajcie zdrowi!”. W chwili obecnej „Krajka” koncentruje się na poszukiwaniach i opracowaniu ukraińskich tradycji śpiewaczych z regionu, który jest członkom zespołu najbliższy, z Nadsania.

KAPELA SERHIJA OCHRIMCZUKA powstała w 2015 roku podczas przygotowań do nagrania płyty „Krajka w gościach. Od Sanu do Donu” w celu opracowania instrumentalnego akompaniamentu do pieśni z regionu polsko-ukraińskiego pogranicza. Zespoły do dzisiaj ze sobą współpracują, ale występują też osobno. Kierownikiem i założycielem kapeli jest wirtuoz skrzypiec i rekonstruktor folkloru z Kijowa, Serhij Ochrimczuk, m.in. członek zespołów DREWO i CHOREA KOZACKA. Kapelę współtworzą inni muzycy CHOREi – Severyn Danyleiko i Michail Kachalov. Przez wiele lat członkinią zespołu była nieodżałowana, wybitna skrzypaczka, Andzhela Zaitseva. Dzisiaj kapela zaprasza do współpracy również innych, młodych instrumentalistów, m.in. Oksanę But, Pawła Iwana czy Maksyma Nakoniecznego.

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2023 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved