O kilimach kresowych w MBP w Cieszanowie

W czwartek (29.07) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie, w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021, odbył się wernisaż wystawy „Kilimy kresowe ze zbiorów Stanisława Barana”. Unikatową kolekcję zaprezentował jej właściciel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dzięki współpracy cieszanowskiej biblioteki ze Stanisławem Baranem, kolekcjonerem, bibliofilem i regionalistą, udało się zorganizować w Cieszanowie wystawę unikatowych kilimów pochodzących z jego zbiorów.

Stanisław Baran rodem z Kobylnicy Wołoskiej, a od wielu lat mieszkaniec Berlina, opowiedział uczestnikom wernisażu o tym, skąd wzięła się jego pasja do kilimów i w jakich okolicznościach powstała ta cenna kolekcja. Warto zaznaczyć, że wszystkie kilimy kupił w Niemczech. Zakup poloników na terenie tego kraju traktuje jako swoistą misję. W 2016 roku część zbioru sprzedał Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zachował jeszcze kilkanaście kilimów powstałych w warsztatach tkackich na Kresach dawnej Rzeczypospolitej, które prezentowane są obecnie na ekspozycji w Cieszanowie. Trudno jest ustalić konkretnie w których zakładach je wykonano, gdyż nie posiadają metek. Większość z nich pochodzi z okresu międzywojennego, kiedy to kilimy były poszukiwanym towarem nie tylko w Polsce, ale także zagranicą.

Cieszanów również ma swoje tradycje kilimkarskie. W istniejącym w latach 1925 – 1932 seminarium nauczycielskim znajdował się warsztat tkacki, w którym pod kierunkiem instruktora uczono wyrobu kilimów. Wytworzone przez uczniów tkaniny były następnie sprzedawane. Tym bardziej cieszy fakt, że po wielu latach kilimy proweniencji kresowej trafiły do Cieszanowa i cieszą oko oglądających ekspozycję.

Wystawę „Kilimy kresowe ze zbiorów Stanisława Barana” można zwiedzać w holu wystawienniczym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie do końca września. Serdecznie zapraszamy! – informuje MBP w Cieszanowie.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Cieszanowie.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved