Joachim Mencel „Brooklyn Eye” – zapraszamy na koncert w Narolu

W piątkowy (30 lipca) wieczór zapraszamy do Cerkiew na Krupcu w Narolu na koncert Joachima Mencla pt. „Brooklyn Eye”. Artysta jest laureatem prestiżowego tytułu BEST RECORDING 2020. Początek koncertu o godz. 19:30.

fot. Jacek Gancarczyk, www.joachimmencel.com

W Narolu artysta zaprezentuje materiał z najnowszej, wydanej w USA i entuzjastycznie przyjętej płyty. Muzyk wprowadza w krainę światowego jazzu również lirę korbową – instrument ściśle związany z tradycją muzyczną Kresów.

Joachim Mencel to uznany polski pianista, kompozytor, główny propagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej (vielle à roue) ma niezwykle bogaty dorobek. Komponował m.in. muzykę filmową, dla orkiestr i baletu, koncertował ze swoimi projektami jazzowymi i występował z legendarnymi muzykami, takimi jak Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, Eddie Henderson, Charlie Mariano i wielu innych. Choć ma już za sobą doświadczenie występów w Ameryce, m.in. będąc uczestnikiem Monk Piano Competition w 1989 roku, „Brooklyn Eye” jest realizacją jego marzenia wykutego w młodości za żelazną kurtyną. Tworzenie kompozycji opartych na kulturze, postaciach muzyków, harmoniach i emocjach Ameryki, a następnie nagrywanie ich w Nowym Jorku z kilkoma wybitnymi improwizatorami, których muzyka inspirowała go od lat (są to gitarzysta Steve Cardenas, basista Scott Colley i perkusista Rudy Royston) doprowadziło do kreacji „Brooklyn Eye” jako – jak to określa Mencel – „symbolicznego, idyllicznego miejsca, w którym spełniają się marzenia”. Sesji, rejestrowanej dzień po spaleniu katedry Notre Dame w Paryżu, towarzyszyła namacalna melancholia, nadając kolejny wymiar temu kluczowemu doświadczeniu w życiu muzycznym Mencla.

W Narolu zespół wystąpi w składzie:

Joachim Mencel – fortepian, lira korbowa,
Gabriel Niedziela – gitara
Piotr Narajowski – kontrabas
Szymon Madej – perkusja

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved