The best of UNESCO.ART w Zarzeczu

Do 20 września br. w Centrum Kulturalny w Zarzeczu – Pałac Dzieduszyckich można obejrzeć wystawę THE BEST OF UNESCO.ART. To ekspozycja najlepszych obrazów tworzących poplenerową kolekcję Województwa Podkarpackiego, powstałych podczas ubiegłorocznej akcji promocyjnej UNESCO.ART – Podkarpackie 2020 on-line. Jej wernisaż był jednym z wydarzeń trwającego Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021.

Otwarcie wystawy miało miejsce 18 lipca i poprzedziło solowy recital klawesynowy Władysława Kłosiewicza. W wernisażu wzięła udział jedna z finalistek Dorota Kasprzyk, autorka obrazu pt. „Kościół w Haczowie”. Wernisaż swoją obecnością uświetniła Maria z Dzieduszyckich Wasielewska, wiceprzewodnicząca Rady Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas, wraz z synem Tomaszem Wasielewskim, sekretarzem Rady Związku, oraz Barbara Szczygieł, dyrektor Centrum Kulturalnego w Zarzeczu, i Łukasz Zagrobelny, dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.

            Na wystawie prezentowanych jest sześć prac:

  1. „Plan II”, 2020, 50×50 cm, technika mieszana na płótnie autorstwa Katarzyny Tereszkiewicz (plener malarski w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bliznem)
  2. „Chotyniec: wnętrze z krzyżem” autorstwa Agnieszki Hrycuniak (plener malarski w cerkwi pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu)
  3. „Kościół w Haczowie” autorstwa Doroty Kasprzyk (plener malarski w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie)
  4. „Z modlitwą…” autorstwa Alicji Kalandyk (plener malarski w cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu)
  5. „W drodze do cerkwi II” z serii „Cerkiew w Smolniku”, malarstwo olejne, 100×70, 2020, autorstwa Weroniki Noworól (plener malarski w cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Smolniku)
  6. „Cerkiew w Turzańsku” autorstwa Sebastiana Wawrzusiaka (plener malarski w cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku).

Wszystkie one zostały uznane przez Komisję ekspercką powołaną w 2020 roku za najlepsze prace plenerów w podkarpackich obiektach UNESCO.  

Przypomnijmy: akcja  promocyjna UNESCO.ART – Podkarpackie 2020 to inicjatywa Województwa Podkarpackiego, a jej realizatorem był Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, a partnerem – Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zrodziła się z myślą potrzebie popularyzacji miejsc szczególnie cennych kulturowo, które zostały wprowadzone do panteonu dziedzictwa światowego. Chodzi tutaj o obiekty UNESCO położone w naszym regionie, czyli kościoły: w Bliznem i Haczowie oraz cerkwie w: Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku. Promocja tego bogactwa kulturowego, które znalazło uznanie w międzynarodowym gremium, pozwoli na stworzenie marki UNESCO w Podkarpackiem.

W wyniku trwających miesiąc plenerów w formule częściowo zdalnej, w której wzięło udział 26 młodych artystów, powstało 57 prac. Sześć najlepszych stało się własnością Województwa Podkarpackiego i w formule wystawy wędrującej będą eksponowane jeszcze w kilku innych miejscach regionu, w tym m.in. w Przemyślu.

Wystawa wszystkich prac akcji UNESCO.ART planowana jest jesienią w przestrzeni Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP

Fot. Paweł Kraus UMWP

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved