Mural Mohorta odsłonięty w Dubiecku

W ramach drugiej edycji projektu „Przestrzeń Dziedzictwa” powstała kolejna wielkopowierzchniowa kompozycja ścienna na terenie województwa podkarpackiego. Tym razem samorząd województwa w realizacji zadania wsparli Miasto i Gmina Dubiecko oraz Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Dubiecku.

Łódzki artysta Piotr Chrzanowski – autor muralu, na ścianie o powierzchni prawie dziesięciu metrów kwadratowych przedstawił malarskie wyobrażenie rycerza Szymona Mohorta, inspirowane twórczością Juliusza Kossaka, który w 1882 roku wykonał dwadzieścia cztery ilustracje do wydanego w 1885 roku poematu Wincentego Pola „Mohort. Rapsod rycerski z podania”.

Bohater muralu został przedstawiony w konwencji realistycznej, na wierzchowcu, uzbrojony, w towarzystwie charta i majaczącej na horyzoncie drużyny. Bohater muralu szykuje się do kresowej wyprawy, na którą został wysłany przez Wincentego Pola właśnie z Dubiecka. Przedstawienie malarskie jeźdźca na koniu koresponduje z otoczeniem budynku biblioteki, na której mural powstał – zabytkowym parkiem z przełomu XVIII i XIX wieku otaczającym dubiecki zamek. Mural pełni funkcję estetyczną, ale posiada także walor popularyzatorski. Mijają go turyści zmierzający do zamku oraz dzieci i młodzież uczące się w pobliskich szkołach.

Uroczyste odsłonięcie muralu, które nastąpiło 16 lipca 2021 roku, uświetnili obecnością mieszkańcy Dubiecka i przedstawiciele lokalnych samorządów, a także wojska. Przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Dubiecka Jacek Grzegorzak i aktorka Anna Seniuk – która nie pierwszy raz wybrała Dubiecko na miejsce letniego wypoczynku. Samorząd województwa reprezentował Dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Rober Godek.

Odsłonięcie muralu uświetnił następnie koncert zespołu Cup of Time pt. „Ludowe inspiracje” – muzyczna podróż po Europie Środkowej, który zorganizowano w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021 w dubieckim Kresowym Domu Sztuki.

Drugi mural, który w 2021 roku powstał w ramach projektu „Przestrzeń Dziedzictwa”, upamiętniający 39. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich zostanie odsłonięty 25 lipca 2021 roku w Lubaczowie.

Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP
Foto. Paweł Kraus

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved