Z Przemyśla do Baszni Dolnej – przed nami II Rajd Mohorta

W ostatnią sobotę lipca (31.07) zapraszamy wszystkich wielbicieli turystyki rowerowej na II Muzealną wyprawę Rowerową – Rajd Mohorta. Rowerzyście przemierzą trasę z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej do Kresowej Osady w Baszni Dolnej.

Spotykamy się o godzinie 8.00 pod budynkiem głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Po rejestracji zwiedzamy wystawę stałą Credo na Dwa Głosy. Ruszamy w trasę o godzinie 9.15 i jedziemy przez: Buszkowice, Bolestraszyce, Wyszatyce, Walawę, Niziny, Nakło, Stubno, Gaje, Chotyniec, Młyny, Budzyń, Kobylnicę Wołoską, Wielkie Oczy, Żmijowiska, Wólkę Żmijowską, Krowicę Samą, Krowicę Chołodowską, Budomierz, Basznię Górną do Kresowej Osady w Baszni Dolnej.

Całkowita długość trasy wyniesie około 87 km. Zakończenie rajdu planowane jest na godzinę 16.30. 

Uczestnicy biorą udział w wyprawie na własne ryzyko i odpowiadają za siebie, rower i sprzęt rowerowy w 100 %. 

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w Rajdzie prosimy o wstępne potwierdzenie uczestnictwa za pomocą wiadomości e-mail wysłanej na adres: rowery@mnzp.pl w terminie do 26 lipca 2021 roku.

Kilka słów o postaci patrona rajdu – Mohorta J.Kossak Śmierć MohortaPomimo braku informacji w źródłach historycznych o Mohorcie, postać ta miała istnieć, a tak przynajmniej twierdzili naoczni świadkowie. Według relacji był on starszym bratem przy klasztorze karmelickim w Berdyczowie i bazyliańskim w Poczajowie. Mohort był również kresowym XVIII-wiecznym żołnierzem, słynącym z męstwa i odwagi. Zginął na polu bitwy pod Boruszkowicami w 1792 r. osłaniając odwrót brygady gen. Michała Wielhorskiego.

Mohort funkcjonuje również w literaturze pięknej i jest głównym bohaterem rapsodu rycerskiego napisanego przez Wincentego Pola. W dziele tym jest on przedstawiony jako godny naśladowania wzór chrześcijańskiego patrioty – rycerza na tle procesu dziejowego od czasów panowania Jana III Sobieskiego. Dzieło Wincentego Pola było też inspiracją dla wielu malarzy takich jak: J. Kossaka, P. Michałowskiego, J. Suchodolskiego.

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved