Spotkanie z kulturą żydowską na Małym Targu w Lubaczowie

W niedzielę (18 lipca) zapraszamy na Mały Targ w Lubaczowie (ul. Św. Anny) na spotkanie z kulturą żydowską. W ramach wydarzenia odbędzie się prezentacja wystawy, pokaz kulinarny, degustacja potraw oraz koncerty.

Na Małym Targu zaprezentowana zostanie wystawa fotografii wielkoformatowych przedstawiająca żydowskie życie w przedwojennym Lubaczowie, prowadzone będą także zajęcia dla dzieci oraz zabawy i tańce,

Z pokazem kuchni żydowskiej wystąpi Michał Lachur.

Michał Lachur – wegański szef kuchni. Zainteresowany zdrowym odżywianiem i medycyną żywienia. W jego kuchni ważne jest nie tylko co, ale również dlaczego ląduje na talerzu. Gotuje światowo i niebanalnie. W swojej wegańskiej kuchni łączy smaki kuchni świata z żywnością funkcjonalną tzw. super foods. Pasjonat medycyny żywienia, kultury żydowskiej i języka jidysz. Autor i prowadzący kursy i warsztaty kulinarne. Twórca wyjątkowych wegańskich przepisów i dań. Prowadzący internetowy kurs wegańskiego gotowania Vegan Culinary Course.

Przewidziano ponadto degustację potraw żydowskich (ogródek Kresowej Osady, Food Truck i inne).

Nie zabraknie koncertów: Lubaczów Klezmer Trio, Klezmerki recital akoredonowy – Marek Majcher oraz zespółu „Sholem” z Krakowa (g. 19:30).

Zespół SHOLEM (w języku jidysz – Pokój) został założony w 2001 roku przez Macieja Inglota, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Trio wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską we własnej aranżacji. W kręgu zainteresowań poszczególnych członków zespołu znajduje się również muzyka klasyczna, jazz i folk, co ma ogromny wpływ na niezwykle bogaty i niepowtarzalny styl wspólnie wykonywanej muzyki. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalne –pieśni w języku Jidysz.

Zespół na co dzień występuje na krakowskim Kazimierzu, dzielnicy słynącej z kultury żydowskiej, która każdego roku przyciąga swym niepowtarzalnym pięknem wielu turystów i fanów niemalże z całego świata. Po za tym zespół ma na swoim koncie liczne koncerty krajowe jak i zagraniczne oraz udziały w wielu prestiżowych festiwalach.

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved