Festiwal poświęcony Kresom

Festiwal Dziedzictwa Kresów popularyzuje historię i kulturę Kresów. W czasie tegorocznych wydarzeń przypomniane zostaną ważne postacie i wydarzenia historyczne związane z Kresami oraz lokalną historią. Już dziś zapraszamy na te niezwykłe spotkania, prezentacje, prelekcje i wystawy.

Już 3 lipca w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, jako swoisty wstęp do Festiwalu,  odbędzie się wernisaż dużej wystawy oryginalnych pamiątek i materiałów ze zbiorów T. K. Kozłowskiego – Łyk Naftusi. Kresowe uzdrowiska w Truskawcu, Morszynie, Lubieniu, Niemirowie i Szkle.

Festiwal rozpoczynamy 15 lipca sesją popularnonaukową w Muzeum Kresów w Lubaczowie, która poświęcona będzie „Kresom najbliższym”.

Dwa dni później (17 lipca) w Wojewódzkim Dom Kultury w Rzeszowie na spotkaniu z znamienitymi postaciami kultury i nauki zastanowimy się komu potrzebna jest pamięć o czasach, kulturze  i wydarzeniach minionych w zestawieniu ze współczesnym światem, szczególnie uwzględniając dawne Kresy.

W niedzielę 18 lipca wracamy do Muzeum Kresów w Lubaczowie na sesję popularnonaukową. Ten dzień poświęcimy kulturze żydowskiej, a w szczególności ciekawej historii Żydów w powiecie lubaczowskim i województwie podkarpackim.

Wszystkich zainteresowanych piękną i bogatą historią Kresów, już dziś zapraszamy do obejrzenia dwóch wystaw w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie. Pierwszą z nich „Lwów w grafice-miasto, ludzie, wydarzenia”, przekazaną przez  Instytut Myśli Polskiej  im. Wojciecha Korfantego za zgodą Instytutu Lwowskiego Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kresów, będzie można obejrzeć od 20 lipca do 2 sierpnia; natomiast „Malować Lwów” to wystawa malarstwa i grafiki Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy udziale Klubu Młodych Artystów „Skrzydła” i będzie można jej się przyjrzeć w dniach 23-27 lipca.

Na Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych kresowiacy czekają cały rok. Jest ono dla nich platformą współpracy, na której mogą poruszyć tematy programów na rzecz pomocy Polakom na Wschodzie, działalności organizacji pozarządowych, współpracy z organizacjami polskimi na Litwie, Białorusi i Ukrainie oraz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. W tym roku uczestnicy przybędą na Ziemię Lubaczowską 23 lipca (piątek) i będą tu przebywać trzy dni, podczas których poznają nie tylko bogate dziedzictwo kulturowo- przyrodnicze regionu, ale również wezmą udział w spotkaniach I prezentacjach.

25 lipca (niedziela) powitamy Państwa w Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie o godz. 10:00 rozpocznie się Seminarium poświęcone 39. Pułkowi Strzelców Lwowskich, po którym zostanie odsłonięty mural, przedstawiający tę formację, na jednej ze ścian budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Następnie wiązanki kwiatów zostaną złożone pod Pomnikiem Niepodległościowym.

Tego samego dnia o godz. 13:00 w Konkatedrze pw. bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie odprawiona zostanie Msza Święta Kresowa. Tradycja tej liturgii odprawianej w intencji bohaterów naszej kresowej historii, Rodaków za granicą i potomków rodzin Kresowych, wszystkich tych którzy swą postawą, świadectwem i działaniem utrwalają tą wielką i piękną spuściznę historyczną i kulturową, towarzyszy nam od 2016 roku. W tym roku jej oprawę muzyczną wykona Chór Barogue Collegium 1685, a jej transmisję zapewni TVP Polonia. Po mszy odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona Ks. Kard. Marianowi Jaworskiemu, jako wyraz hołdu i trwałe świadectwo związku Lubaczowa z tą wybitną postacią. Ponadto pod tablicą, upamiętniającą pomordowanych, zamęczonych i wypędzonych Polaków z Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA w latach 1939-1947, złożone zostaną kwiaty. Po tych uroczystościach nastąpi odsłonięcie tablic z nazwą drogi- obwodnicy Lubaczowa, której od teraz będzie nosić tytuł Aleja Kardynała Mariana Jaworskiego.

W poniedziałek 26 lipca Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich dr hab. Wojciech Birk prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego zabierze nas na „Kresy w wizualnych adaptacjach Trylogii Henryka Sienkiewicza”.

27 lipca znów zajrzymy do magicznego Lwowa. W Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie o godz. 19:00 na niezwykły muzyczny spacer po tym pięknym mieście, zabierze nas pianista i klawesynista Stanisław Łopuszyński, ponieważ właśnie „Tak brzmi Lwów”. Także w Oleszycach na dziedzińcu ratusza odbędzie się kresowy Wieczór Muzyczny. Od Moniuszki i Zarębskiego do Kilara i Dębskiego– Prezentacja multimedialna ilustrowana fragmentami utworów muzycznych poświęcona twórczości wybitnych polskich kompozytorów XIX i XX wieku urodzonych na Kresach lub mających kresowy rodowód.

Następnego dnia (28 lipca) również w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie o godz. 11:00 wyświetlona zostanie prezentacja multimedialna „Perły odzyskane, perły utracone. W stulecie Traktatu Ryskiego”. Poruszać ona będzie kwestie walk o zwrot dóbr kultury narodowej zagrabionych przez Rosję oraz losów zbiorów i zabytków kultury polskiej pozostałych na terytorium ZSRR po podpisanym w 1921 roku Traktacie Ryskim. Prezentacja adresowana będzie głównie do nauczycieli, bibliotekarzy oraz członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Z kolei w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielkich Oczach o godz. 19.00 Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie opowie nam historię „Od Altenberga do Zuckerkandla. Rola żydowskich księgarzy w promocji polskiej literatury i kultury ”

Spotkania z dawnymi Kresami od wielu lat realizowane są w projekcie „Historia kresowych miasteczek”. Każdego roku zapraszamy do Cieszanowa na ciekawe prelekcje, wystawy i koncerty. Odbędą się one w piątek 30 lipca. O godz. 16:00 rozpocznie się sesja popularnonaukowa, na której dr Marcin Duma- nauczyciel historii, wiceprezes polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu, wygłosi referat „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” we Lwowie i Przemyślu”. Natomiast Tomasz Róg regionalista, historyk opowie historię „Z dziejów gniazd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Cieszanowie i Lubaczowie do 1939 roku”. Po sesji na rynku zostanie otwarta wystawa pt. „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w dawnym województwie lwowskim (1867-1939) a wieczorem Organizatorzy zapraszają na koncert Rzeszowskiego Zespołu Instrumentów Dętych DECHOVKA.

Tych wiele wydarzeń w ciągu dwóch tygodni łączy jedna wspólna myśl – dawne Kresy, i jeden cel – popularyzacja tego pięknego dziedzictwa kulturowego.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved