Za nami konkurs kulinarny Kresowe Jadło 2020

20 Kół Gospodyń Wiejskich zgłosiło kilkadziesiąt tradycyjnych potraw do konkursu Kresowe Jadło, który odbył się w niedzielę w Kresowej Osadzie. Jury wybrało najlepsze potrawy.

Konkurs Kresowe Jadło od wielu lat jest nierozłączną częścią Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Niestety z uwagi na stan epidemii, nie można było go zorganizować w tradycyjnej formule i terminie. Z uwagi na reżim sanitarny organizatorzy przyjęli ograniczoną ilość zgłoszeń a sam konkurs odbył się bez udziału publiczności.

Zgłoszenia wpłynęły prawie od wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Lubaczów oraz od Koła Gospodyń Wiejskich z Futor gm. Oleszyce. Panie pięknie udekorowały swoje stanowiska, a zapach najróżniejszych potraw roznosił się po całym Przystanku Kresy.

Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów, otwierając konkurs podkreślił, jak ważne jest dla nas zachowywanie dziedzictwa kulinarnego, czego wyrazem jest właśnie organizacja tego przedsięwzięcia, a tak liczny udział Kół pięknie świadczy o zaangażowaniu społeczności lokalnej w kultywowanie tradycji.

Jurorami w tegorocznej edycji konkursu byli:

  1. Pani Agata Hemon- Kierownik działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, autorka i koordynator wielu projektów mających na celu zachowywanie dziedzictwa kulinarnego regionu;
  2. Pan Krzysztof Zieliński- regionalista, dziennikarz przede wszystkim kulinarny, autor szeregu książek i artykułów dotyczących dziedzictwa kulturowego Podkarpacia i obszarów Pogranicza, juror szeregu konkursów oraz twórca Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki;
  3. Pan Andrzej Fiedoruk- socjolog, regionalista, autor licznych kulinarnych książek zawiązanych z tradycjami kulinarnymi dawnych Kresów.

Po degustacji kresowych dań, komisja udała się na długie obrady. Tymczasem Panie z Kół Gospodyń Wiejskich wzięły udział w warsztatach zielarskich przeprowadzonych przez Panią Krystynę Judkę – fitoterapeutkę, biomasażystę, terapeutkę reiki, autorkę bloga Niezłe Ziółko. Wieczorem, podczas wspólnego posiłku, czas w Przystanku Kresy uprzyjemniała muzyka w wykonaniu duetu: Mariusz Sanok (klarnet) i Tobiasz Ługowski (akordeon); a następnie na spotkaniu prowadzonym przez Pana Andrzeja Fiedoruka, uczestnicy konkursu poznali ciekawe historie nalewek.

W tegorocznej edycji  pierwsze miejsce otrzymała potrawa o nazwie „Szpundra”  w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Futor, drugie miejsce zdobył „Udziec z dzika podawany z sosem chrzanowym” Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie, trzecie miejsce uzyskało „Bubało z kryżawkami” Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Krowickiej.

Galeria zdjęć.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved