Wernisaż wystawy plenerowej Domu Spotkań z Historią w Warszawie

Zapraszamy w piątek 24 lipca do Lubaczowa na wernisaż wystawy „Ku nowoczesności! Kresy Niepodległe 1919- 1939” Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz spotkanie autorskie z Tomaszem Kubą Kozłowskim – kustoszem wystawy.

Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej słabo obecnym w powszechnej świadomości,  wybranym dokonaniom związanym z odbudową i modernizacją ziem wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej. Kontekst historyczny wystawy tworzą ubiegłoroczne rocznice: 100-lecia włączenia w obręb odrodzonego państwa polskiego ziem wschodnich Rzeczypospolitej (stanowiących blisko połowę jego terytorium) oraz 80-lecia paktu Ribentrop-Mołotow, agresji niemieckiej i sowieckiej, wybuchu drugiej wojny światowej a w konsekwencji utraty tych terytoriów przez Polskę.

Pomiędzy rokiem 1919 a 1939 rozpina się niespełna dwudziestoletni okres rozwoju Kresów w granicach państwa polskiego, okres ogromnego wysiłku włożonego w odbudowę i modernizację ziem wschodnich. O odbudowie ze straszliwych zniszczeń wojennych, wybranych inwestycjach infrastrukturalnych, przemysłowych i gospodarczych, o modernistycznych budowlach, nowoczesnych firmach podbijających rynek krajowy i rynki zagraniczne, wielkich wystawach handlowych, rozwoju lotnictwa i niezwykłych wyścigach na ulicach Lwowa, osiągnięciach cywilizacyjnych i ofercie turystycznej Kresów w latach 30. przypominamy w ramach tej ekspozycji.

Kuratorem wystawy, autorem tekstów i wyboru ikonografii jest Tomasz Kuba Kozłowski, popularyzator dziedzictwa Kresów, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Współpraca merytoryczna, redakcja i koordynacja prac związanych z wystawą to dzieło Moniki Cichockiej. Projekt plastyczny ekspozycji przygotowała pracownia „Zespół wespół”. Oryginalne ekspozytory wykonała Pracownia Tryktrak.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved