Festiwal Dziedzictwa Kresów 2020 – znamy program

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Dziedzictwa Kresów, ale z uwagi na epidemię tegoroczna edycja będzie miała wyjątkową formułę. Wydarzeń będzie mniej i odbędą się od 24 do 27 lipca. Na pewno nie zabraknie jednak ciekawych spotkań, pysznego jedzenia, pięknej muzyki i dobrej zabawy.

Organizatorzy przyzwyczaili nas, że FDK trwa kilkanaście dni a goście mogą brać udział w spotkaniach, wystawach, przedstawieniach, pokazach kulinarnych i koncertach w nieograniczonej liczbie. Tylko w Baszni Dolnej na zakończenie Festiwalu spotyka się tysiące osób. W tym roku będzie inaczej.

„Znaleźliśmy się w wyjątkowej sytuacji, stan epidemii, jaki został wprowadzony, uniemożliwia na tę chwilę organizację imprez masowych. Pozostałe wydarzenia muszą odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Taka jest rzeczywistość i my wyszliśmy jej naprzeciw ograniczając i modyfikując tak program, by chociaż jego część się odbyła z zachowaniem wszystkich względów bezpieczeństwa” mówi organizator Festiwalu Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów.

Festiwal rozpocznie się 24 lipca. W Cerkwi św. Paraskewy w Radrużu odbędzie się koncert inauguracyjny pt. „Pieśni miłości i wiary – sakralne pieśni chrześcijańskie i żydowskie”, a chwilę wcześniej na lubaczowskim Rynku zostanie otwarta wystawa „Ku nowoczesności! Kresy Niepodległe 1919- 1939” Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Sobota, 25 lipca będzie pełna kresowych smaków. W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej najmłodsi będą mogli spróbować swych sił na warsztatach kulinarnych pn. „Strudle, bajgle, piszingery”. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę związana z tegoroczną gwiazdą kulinarną, którą będzie Daniel Kordas, zwycięzca MasterChefa.  

Pomysłodawcy Festiwalu zapraszają również do Cieszanowa na „Historię Kresowych Miasteczek” czyli prelekcję w dawnej Synagodze w Cieszanowie, otwarcie wystawy „Kresowe Świątynie – Kościoły dawnej archidiecezji lwowskiej”, koncert sakralny pt. „Laudate” w wykonaniu Zespołu Wokalnego UNANIME z Rzeszowa.

26 lipca spotkamy się w Lubaczowie. To będzie niedziela trzech kultur. O godzinie 13.00 w Konkatedrze pw. bł. Jakuba Strzemię zostanie odprawiona Msza Święta Kresowa z wyjątkową oprawą Chóru i Orkiestry Kameralnej „NICOLAUS” z Kraczkowej. Eucharystia będzie transmitowana w TVP Polonia. O 17.00 na skwerze obok Poczty Polskiej odbędą się „Spotkania z kulturą żydowską”, gdzie zagra Zespół „SHOLEM” z Krakowa. Wieczorem tego dnia Cerkiew pw. Św. Mikołaja wypełnią męskie głosy Chóru „KAIROS” z Lublina.

poniedziałek, 27 lipca, środowiska kresowe spotkają się na debacie „Kresy w polskiej świadomości narodowej”.

Organizatorzy zapraszają także na dodatkowe wydarzenia związane z Festiwalem. A wśród nich prezentacje multimedialne Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią, które odbędą się we wtorek w Oleszycach i w środę Lubaczowie. W piątek 31 lipcaw Lubaczowie oraz w Horyńcu-Zdroju a także w Przemyślu odbędą się projekcje filmów ze Studia Filmowego Lwów.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa liczba osób uczestniczących w poszczególnych wydarzeniach jest ograniczona. Dlatego na większość z nich będą obowiązywały zapisy lub potwierdzenie przybycia. W tym roku Festiwal będzie można obejrzeć także online na stronie www.festiwalkresow.pl oraz w lokalnych i regionalnych mediach.

O szczegółach informujemy w zakładce PROGRAM.

Komunikat Biura Prasowego Festiwalu.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved