Polskie EXPO pod zaborami. Fenomen Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie w 1894 roku

Wójt Gminy Lubaczów, Uzdrowisko Horyniec i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają do Horyńca Zdroju na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego poświęconą największemu przedsięwzięciu gospodarczemu i kulturalnemu okresu zaborów jakim była Powszechna Wystawa Krajowa zorganizowana we Lwowie w 1894 roku.

Na obszarze 46 hektarów powstało 129 budynków i pawilonów, w tym rotunda dla namalowanej specjalnie na tę okazję monumentalnej Panoramy Racławickiej Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Z myślą o przybywających uruchomiono pierwszy tramwaj elektryczny na ziemiach polskich. Opowieść o wystawie, którą zwiedziło 1 mln 150 tys. osób i podczas której padł pierwszy gol w historii polskiej piłki nożnej ilustrowana będzie oryginalną ikonografią i pamiątkami z Wystawy. Zapraszamy do udziału i zachęcamy do udostępnienia informacji!

Spotkanie odbywa się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów organizowanego przez Gminę Lubaczów i Samorząd Województwa Podkarpackiego, w 125 rocznicę Powszechnej Wystawy Krajowej.

1 sierpnia 2019, środa, godz. 16.00
Horyniec Zdrój, ul. Sanatoryjna 3
Uzdrowisko Horyniec – Dom Zdrojowy

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved