KINO KRESOWE – Śladami starej kroniki w Horyńcu-Zdroju

Wójt Gminy Lubaczów, Uzdrowisko Horyniec i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Śladami starej kroniki” – podróż po Litwie i Ukrainie śladami autorów filmu „Piękno naszych Ziem Wschodnich”, którego premierowe pokazy odbyły się w sierpniu 1939 roku.

Jedną z kopii filmu ocalił i przechował Michał Pfadt, aptekarz z Mińska, działacz przedwojennego Towarzystwa Rozwoju Ziem Wschodnich. Sześćdziesiąt lat później jego syn Jerzy Pfadt i towarzysząca mu ekipa dokumentalistów podążają tropem filmowców z PAT od Ostrej Bramy po dawną granicę z Rumunią na Dniestrze. W filmie współczesne sekwencje mieszają się z oryginalnymi kadrami nakręconymi przed wybuchem II wojny światowej na Wileńszczyźnie (m.in. w Pikieliszkach, nad jez. Narocz i w Oszmianie), Nowogródczyźnie, Polesiu, Wołyniu (w Krzemieńcu i Janowej Dolinie), we Lwowie, Zagłębiu Borysławskim, Karpatach Wschodnich i Zaleszczykach. W dokumencie wykorzystano także fragmenty filmów nakręconych już po wojnie w Związku Radzieckim – na Białorusi i Ukrainie. Prowadzenie – Tomasz Kuba Kozłowski. Zapraszamy do udziału i zachęcamy do udostępnienia informacji!

Projekcja odbywa się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów organizowanego przez Gminę Lubaczów i Samorząd Województwa Podkarpackiego, w 80 rocznicę premiery filmu „Piękno naszych Ziem Wschodnich”.

1 sierpnia 2018, środa, 19.30, Horyniec Zdrój
KINO KRESOWE – Śladami starej kroniki
(1998, 46’), reż. Joanna Wierzbicka, Walentyna Kobluk
Horyniec Zdrój, ul. Sanatoryjna 3
Uzdrowisko Horyniec – Dom Zdrojowy

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2023 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved