Plener malarski w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów

Po raz drugi w trakcie Festiwalu Dziedzictwa Kresów odbędzie się plener malarski, który potrwa od 28  lipca do 3 sierpnia. W tym roku wezmą w nim udział młodzi artyści z klubu Skrzydła działającego przy Lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Podczas Wielkiego Finału Festiwalu odbędzie się poplenerowa wystawa prac – namalowanych z natury zabytków oraz krajobrazów Ziemi Lubaczowskiej, a także prezentacja kultury i sztuki kredowej.

Kuratorem pleneru jest Władysław Maławski,  urodzony w Żytomierzu na Ukrainie, obecnie mieszka i pracuje w Lublinie. W 2001 r. zdobył kwalifikacje w dziedzinie Ceramiki Artystycznej,
w Państwowym Liceum Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej im. I.Trusza we Lwowie.

Dyplom magistra z wyróżnieniem uzyskał w 2008 r. na Wydziale Sztuki Sakralnej Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie jest członkiem Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i prezesem Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”. Od 2012 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków, okręg Lubelski. W 2014 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy w tradycyjnych technikach malarskich. Zajmuje się pisaniem ikon i artystycznym malarstwem ściennym. Prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych, zbiorowych w kraju i za granicą. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych plenerach artystycznych. W swoim dorobku ma ponad 70 wystaw.

Lwowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych zostało założone we Lwowie w 2002 roku. Skupia profesjonalnych malarzy, historyków sztuki, fotografów, aktorów, dziennikarzy, pisarzy, architektów i znawców sztuki. Najważniejszymi celami Towarzystwa jest reaktywowanie i rozwój polskich tradycji narodowych, języka i kultury, odrodzenie i rozwój wszystkich dziedzin sztuki ukraińskiej i polskiej jako integralnej części kultury światowej. Członkowie Towarzystwa są absolwentami ukraińskich i polskich wyższych uczelni artystycznych. Prezesem Towarzystwa od samego początku jest artysta malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie-Mieczysław Maławski.

W 2006 roku, przy Towarzystwie powstał Klub Młodych Artystów ”Skrzydła”. Dzięki tej działalności odbywa się integracja młodych artystów, tworzących razem z doświadczonymi artystami w pracowniach i na plenerach malarskich. Przede wszystkim jest to młodzież pochodzenia polskiego.

Od 2003 roku przy Towarzystwie działa Szkoła Plastyczna dla dzieci ”Kolor Radości” pod profesjonalnym kierownictwem młodych artystów z Klubu ”Skrzydła”. Uczniami tej szkoły są dzieci z polskich szkół i polskich rodzin.

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2023 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved