Festiwal Dziedzictwa Kresów dla dzieci

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nie zapomnieliśmy o naszych najmłodszych uczestnikach. Zaplanowaliśmy atrakcyjny pakiet edukacyjny, spośród którego dzieci na pewno wybiorą coś dla siebie.

29 lipca o godzinie 10.00 w Kresowej Osadzie rozpoczną się warsztaty literackie „Wiersze do kolorowania”, które poprowadzi Michał Zabłocki – poeta, animatora życia literackiego. Na podstawie jego utworów powstało wiele znanych piosenek, które możemy usłyszeć w repertuarze  Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila czy Agnieszki Chrzanowskiej.  Na dzieci czekać będzie świetna zabawa. „Te wiersze są krótkie, ale się nie rymują”. Łatwo je przeczytać, ale nie łatwo zrozumieć. Czarno-białe ilustracje do tekstów opracowała Agata Dębicka – absolwentka Wydziału Form Przemysłowych na krakowskiej ASP, która zawodowo zajmuje się grafiką i ilustracją. Przygotujemy dla naszych najmłodszych kredki, flamastry i farby do kolorowania.

Ciekawym wydarzeniem, cieszącym się każdego roku dużym zainteresowaniem są warsztaty kulinarne „Strudle, bajgle, piszingery”, które odbędą się 29 lipca o godzinie 11.00 w Kresowej Osadzie. Poprowadzi je Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel.  Uczestnicy podzieleni zostaną na drużyny i na podstawie przepisu z otrzymanych produktów przygotują ciasto. Receptura nie będzie skomplikowana, a dzieci będą miały zapewnioną odpowiednią pomoc. Wspólne pieczenie słodkości będzie okazją do zabawy, nauki, a także skosztowania swoich dzieł.

Po warsztatach kulinarnych  Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za granicą „POLONIKA” zaprezentuje film edukacyjny „Polo i Nika”, po obejrzeniu którego każdy będzie mógł wykonać swoją własną „polonikową” torbę i zabrać ją do domu.

Następnego dnia tj. 30 lipca w godzinach 11.00 – 14.00 w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbędą się warsztaty folklorystyczne, malarskie, garncarskie i zabawkarskie dla dzieci w ramach „Dziecięcej Akademii Sztuki”. I znów będzie się można spotkać z „Polem” i „Niką”, złożyć z papieru origami swoje ulubione zwierzątko, a także „własną” wróżbę. Każdy uczestnik otrzyma dyplom, przypinkę, kolorowankę, zeszyt „Na tropie poloników” oraz naklejki.

Kolejną atrakcją zaplanowaną przez organizatorów jest Piknik kolejowy, na który zapraszamy także dzieci. Odbędzie się on 1 sierpnia na stacji Basznia Dolna w godzinach 9.00 – 14.00.

W programie przewidywany jest bezpłatny kurs szynobusu z Baszni Dolnej do Horyńca-Zdroju. Rozkład jazdy przedstawia się następująco:

11:00 Basznia Dolna – 11:08 Horyniec – Zdrój

12: 40 Horyniec-Zdrój – 12.48 Basznia Dolna.

Przerwę w uzdrowiskowym Horyńcu będzie można wykorzystać np. na lody w Parku Zdrojowym. Specjalnie na to wydarzenie organizatorzy przygotowują pamiątkowy bilet.

W ofercie znajdą się także przejażdżki drezyną spalinową oraz tradycyjną, zwiedzanie pociągu ratownictwa kolejowego i przejażdżki tym pojazdem, oraz prezentacja nowoczesnego sprzętu służącego zabezpieczeniu kolei przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Najmłodsi będą mogli zbudować własny model pociągu z Polem i Niką,  a przygotowany wagonik, na koniec dnia podepniemy  do zdalnie sterowanej lokomotywy i postaramy się  ustanowić rekord w długości POLONIKOWEGO POCIĄGU.

Na uczestników czekać będą gadżety przygotowane przez Przewozy Regionalne w Rzeszowie.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia osób chętnych do uczestniczenia w warsztatach kulinarnych do 26 lipca br. do godz. 15. Formularz zgłoszeniowy oraz klauzulę informacyjną należy dostarczyć do sekretariatu Urzędu Gminy Lubaczów osobiście lub mailem (skan podpisanych dokumentów) na adres sekretariat@lubaczow.com.pl w terminie do 26 lipca br. do godz. 15.

Liczba miejsc ograniczona. Wzory dokumentów zgłoszeniowych znajdą się w linkach poniżej.

Na wszystkie pozostałe zajęcia dla dzieci wymienione powyżej wstęp wolny.

Zapraszamy.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA WARSZTATY KULINARNE.

 
Informacja o dofinansowaniu:

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved