Zapraszamy na poprawiny Folkowiska w Gorajcu

Jeszcze nie umilkły echa lipcowego festiwalu Folkowisko, który do niewielkiej wsi Gorajec przyciągnął setki miłośników kultury tradycyjnej, a już organizatorzy ponownie zapraszają tych którym ciągle mało wspólnego śpiewania, wędrowania i mega energetycznych koncertów. Folkowisko 2018 było imprezą tak udaną, że pozostawiło po sobie niedosyt zarówno u organizatorów, jak i widzów. Będą poprawiny!

W piątek 3 sierpnia w Chutorze Gorajec odbędzie się sierpniowa, jednodniowa edycja festiwalu. „nie każdy mógł do nas w lipcu dotrzeć, innych przestraszyły ulewy, a dla wielu 4 lipcowe dni to po prostu za mało, dlatego organizujemy „Poprawiny Folkowiska” – opowiada pomysłodawca imprezy Marcin Piotrowski. Znów będziemyuczyć się zapomnianych zawodów, śpiewać przy ogniskach i tańczyć podczas koncertów, a zagra dla nas pełen folkowej energii zespół Joryj Kłoc” – dodaje Piotrowski.

Zespół Joryj Kłoc pochodzi ze Lwowa i tworzy go czterech pozytywnie zakręconych chłopaków, którzy łączą w swej muzyce wszystko to czego, wydawałoby się, połączyć nie można. Muzycy eksperymentują z tradycyjnymi ukraińskimi i polskimi pieśniami, sprawdzając jednocześnie wytrzymałość takich instrumentów jak bęben huculski, lira korbowa, altówka i gitara. Sami określają swą twórczość jednym zdaniem „Daj Boże Eto Hip Czort Hop”. Nawet najbardziej wytrwali, nie są w stanie stać w bezruchu przy ich muzyce, która niejednokrotnie zaskakuje energią i interpretacją. Nazwa zespołu pochodzi tajnego języka (argo) zamkniętych bractw legendarnych ukraińskich lirników i kobzarzy. Samo słowo „joryj” oznacza „stateczny”, „poważny”, ale także „szalony”, „nieokiełznany”, „niewyżyty”. A „kłoc” oznacza „kawałek”, „kęs”, ale także ” mędrzec”, „mężczyzna”, „starzec”. Ta różnorodność w rozumieniu nazwy, oddaje charakter zespołu: połączenie statecznych pieśni i tradycji ukraińskich lirników z niekiełznaną energią młodych muzyków, co gwarantuje, że ich koncert to absolutnie niesamowite i zaskakujące przeżycie.

Na Poprawiny Folkowiska wybiera się też 40 osobowa grupa młodzieży z Kolonii Polonijnej. Jest to młodzieży polskiego pochodzenia, mieszkających na Ukrainie, Litwie, Białorusi i Gruzji, która w ten wyjątkowy sposób chce poznać polską kulturę tradycyjną. W raz z nimi przyjadą malarze i artyści którzy przeprowadzą otwarte dla wszystkich uczestników warsztaty.
Poprawiny Folkowiska organizowane są w ramach i przy współpracy z Festiwalem Dziedzictwa Kresów, którego finał odbędzie się 5 sierpnia w Baszni Dolnej.

Program Poprawin folkowiska:
15:00 – plener malarski
16:00 – pokaz rzeźbiarski – Anton Lubii
17:00-21:00 Start Dzieciowioski
– Lato Muminków, gry, zabawy i warsztaty języka migowego
18.00 Warsztaty robienia drewnianych zabawek
18.00 Wyprawa z Zielarzem
19:00 – Warsztaty polskiego języka migowego dla dorosłych
19:30 – koncert grupy śpiewaczej Niezapominajki
20:00 – otwarcie galerii sztuki w dzwonnicy – połączone z recitalem Patrycji Głuszyk
21:00 – Koncert grupy Joryj Kłoc

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved