„Gravitas bruśnieńskiego kamienia” – za nami sesja popularnonaukowa

W poniedziałkowe (30.07) w lubaczowskim Muzeum Kresów zaprezentowano wystawę na temat tradycji kamieniarstwa bruśnieńskiego oraz sesja popularnonaukowa „Gravitas bruśnieńskiego kamienia”.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć wystawę pt. „Wielokulturowe oblicze kamieniarstwa bruśnieńskiego” przygotowaną przez Janusza Mazura, kustosza Muzeum Kresów w Lubaczowie. Ekspozycja podzielona była na sześć sekwencji, w których prezentowane były: kamienne mury, krzyże, cmentarze, wota, formy oraz człowiek w kamieniu.

Następnie odbyła się sesja popularnonaukowa „Gravitas bruśnieńskiego kamienia”, w której jako pierwsza głos zabrała Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą przedstawiając „Dziedzictwo sztuki sepulkralnej”. Następnie wystąpił Krzysztof Gorczyca prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina z wykładem „Kamień naturalny w kulturze pogranicza i kresów”. Trzecią prelegentką była Agnieszka Szoklauk – Gorczyca, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiego Kulturoznawstwa UMCS, która poruszyła temat kultury ludowej zatrzymanej w kamieniu. Następnie wystąpił Tomasz Róg, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie przedstawiając Grzegorza Kuźniewicza jako wybitnego artystę z Brusna Starego . Jako ostatni głos zabrał Janusz Mazur, kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie, który opowiedział o Wasylu Gudzu, artyście, rzeźbiarzu z nieistniejącej już wsi Sieniawka.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2024 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved