Opowieść o bezdomności poezji

Rok 2018 jest rokiem Zbigniewa Herberta, dlatego przeglądając program Festiwalu Dziedzictwa Kresów znaleźć można wydarzenia poświęcone temu polskiemu poecie, dramaturgowi, eseiście.

W nietypowy sposób utwory „Księcia Poetów” ukażą nam się w niedzielę 29 lipca. W Gminnym Ośrodku Kultury w Horyńcu-Zdroju o godz. 19:30 Przemysław Tejkowski wystąpi z monodramem „Ostatnie tango z Herbertem”. Spektakl ukazuje świat, w którym miejscem dla twórczości Poety jest śmietnik. Bohater jest bezdomny, jak bezdomne są dziś myślenie i mądrość. Aktor przytaczając wersy „Przesłania Pana Cogito” czy z „Raportu z oblężonego miasta” mierzy się z legendą Wielkiego Twórcy.

„…pogodził żywioł teatru z żywiołem poezji: z jednej strony wykreował wyrazistą postać – wyrzutka, wędrowca, filozofa, człowieka, który szuka i który się już przestał bać – z drugiej pozwolił przemówić poezji, której teatrem nie zasłonił, przeciwnie – udzielił głosu Poecie, z ufnością, umiejętnie dozując powagę i ironię, podporządkował swój warsztat Herbertowskiemu przesłaniu. – napisał o spektaklu Wojciech Czaplewski.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2020 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved