Astrowidoki na Festiwalu Dziedzictwa Kresów

W piątek 27 lipca zapraszamy na wspólną przygodę z AstroWidokami. Rozpoczniemy ją od „Cyklu wizyt w Kosmosie z powieści Stanisława Lema”, by przejść do Czerwonej Nocy.

Warto wiedzieć, że Stanisław Lem, wybitny pisarz science fiction i futurolog, pochodzi ze Lwowa. Jego powieści przetłumaczone na 41 języków świata do dziś rozpalają one wyobraźnię rzeszy czytelników i fascynatów kosmosem. W ramach naszego cyklu wizyt będziecie mieli możliwość zobaczenia przez teleskop miejsc, które w swoich powieściach opisywał autor.

Zapraszamy także na Czerwoną noc – wielką opozycję Marsa i całkowite zaćmienie Księżyca.

To właśnie 27 lipca 2018 r. dojdzie do kumulacji dwóch niezwykłych zjawisk astronomicznych na nocnym niebie nad Polską. Tego dnia wystąpi Wielka Opozycja Marsa oraz całkowite zaćmienie Księżyca. Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi w ciągu ostatnich 15 lat. Zaćmienie naszego naturalnego satelity, które potrwa aż 102 minuty będzie najdłuższym w XXI wieku. Będzie to idealna okazja by pod ciemnym i wolnym od zanieczyszczenia sztucznym światłem niebem podziwiać obydwa zjawiska. Na ten niesamowity kosmiczny spektakl zapraszamy na Rynek Miejski w Lubaczowie.

Program wydarzenia:
Start: 20:30.
Czas trwania – ok. 3 godz.
– demonstracja działania i korzystania ze sprzętu astronomicznego;
– nauka orientacji, odnajdywania i rozpoznawania planet oraz gwiazdozbiorów;
– obserwacje Księżyca, planet i innych obiektów kosmicznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu astronomicznego/prezentacja astrofotografii obiektów kosmicznych w przypadku całkowitego zachmurzenia nieba;
– stoisko z ciekawostkami na temat twórczości Stanisława Lema oraz Kosmosu: gry i zabawy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, możliwość samodzielnego wykonania zegara słonecznego, mapy nieba – czynne przez cały czas pokazu.

Sprzęt wykorzystywany podczas pokazu: zielony laser – star pointer, lornetka o średnicach obiektywów 70mm i powiększeniu 15x, teleskop konstrukcji Newtona 8 cali, teleskop konstrukcji Newtona 16 cali teleskop z systemem automatycznego namierzania i śledzenia ruchu obiektów kosmicznych, szereg okularów, filtrów i soczewka Barlowa pozwalające na osiąganie powiększeń od 40x do 766x oraz szklany filtr słoneczny ND5 do obserwacji naszej gwiazdy dziennej. W asortymencie znajduje się też dedykowana kamera astronomiczna o wysokiej czułości, która po wpięciu do wyciągu okularowego 16-calowego teleskopu dostarcza kolorowych obrazów obiektów kosmicznych z możliwością wyświetlania ich na monitorze laptopa/projektorze.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2020 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved