Zaplanuj swoje wakacje na Festiwal Dziedzictwa Kresów 2018

Zapraszamy do wspólnego spędzenia wakacji podczas XIV edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Największa i zarazem najciekawsza impreza w południowo-wschodniej Polsce poruszająca tematykę kresów potrwa od 26 lipca do 5 sierpnia 2018 roku.

Warto przeniknąć do urokliwego świata pogranicza, bo obok stałych punktów w programie – licznych koncertów, prezentacji multimedialnych, konferencji, seansów filmowych, wystaw, spotkań z ludźmi kultury i nauki – w tym roku znajda się także nowe elementy. Święto kultywujące pamięć o tradycji i kulturze kresowej wzbogaci się o m.in. oratorium „Kres Kresów” w wykonaniu Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Krzesimira Dębskiego (Rzeszów), Ogólnopolskie Spotkanie Ormian wraz z kuchnią, muzyką i mszą ormiańskokatolicką, plener rzeźbiarski i wystawę poplenerową kamieniarki bruśnieńskiej (wydarzenie organizowane zostanie z okazji 70. rocznicy śmierci najbardziej znanego artysty kamieniarza bruśnieńskiego – Grzegorza Kuźniewicza).

Festiwal jest miejscem spotkań, dlatego w jego ramach organizowane są także Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych i Forum Polacy na Wschodzie. Chcąc ocalić od zapomnienia dziedzictwo pogranicza podkreślamy, że pomoc rodakom poza granicami dzisiejszej Rzeczypospolitej jest naszym narodowym obowiązkiem. Powinniśmy upowszechniać nasz język, kulturę i tradycję, dlatego do współtworzenia Festiwalu zaprosiliśmy znane i cenione osobistości – Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Seweryna, Stanisława Nicieję, Tomasza Kubę Kozłowskiego, czy Mariusza Olbromskiego. Tradycyjnie wystąpią również zespoły folklorystyczne i kapele podwórkowe. Przeniesiemy się w Bell Epoque oraz w lata 20. i 30. XX wieku – będzie można przejechać się bryczką, pooglądać pokazy iluzji, żonglerki, kuglarstwa i odbędzie się konkurs na najpiękniejsze przebranie.

Wciągając w temat dziedzictwa Kresów zapraszamy także na Wielki Finał do Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Niedzielna impreza plenerowa na placu festiwalowym zwieńczy XIV edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów konkursami kulinarnymi, pokazami rękodzieła, występami artystycznymi i wieloma niespodziankami.

Warto na tydzień przekroczyć linię Kresów i przeniknąć do urokliwego świata pogranicza, do czego mocno zachęcamy!

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym PROGRAMEM, który jest na bieżąco aktualizowany i zachęcamy do spędzenia przełomu lipca i sierpnia na Ziemi Lubaczowskiej.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2020 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved