Cztery filary Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2017

W tym roku gmina Lubaczów ma zaszczyt zaprosić Państwa już po raz trzynasty na Festiwal Dziedzictwa Kresów, który do 2016 roku nosił nazwę Festiwal Kultur i Kresowego Jadła. Głównym jego celem jest integracja środowisk kresowych, kultywowanie pamięci o dawnych Kresach Rzeczpospolitej oraz promocja gminy Lubaczów i ziemi lubaczowskiej.

Zmieniona została nie tylko nazwa. Chcąc podnieść poziom atrakcyjności Festiwal Dziedzictwa Kresów będzie zorganizowany w oparciu o cztery główne filary.

Pierwszy poświęcony będzie spuściźnie Kresów. W jego ramach odbędą się spotkania z przedstawicielami środowisk kresowych z całej Polski i organizacji polonijnych zza naszej wschodniej granicy. Ponadto wysłuchać będzie można konferencji o tematyce tradycji ziemiańskiej, uczestniczyć w kameralnych koncertach, spotkaniach i prezentacjach, które poprowadzi wybitny znawca tej tematyki – Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Zdając sobie sprawę z tego, że w czasach rozwoju kultury masowej elementy dziedzictwa tradycyjnego stają się unikatową wartością, którą należy chronić i upowszechniać jej ponadczasową wartość, drugi filar związany będzie z dziedzictwem lokalnym. Każdego roku ta część Festiwalu będzie poświęcona innemu elementowi dziedzictwa. Tegoroczna edycja odniesie się do bogatej spuścizny szkła na terenie powiatu. Świętować będziemy jubileusz 300 lat powstania manufaktury szkła kryształowego, której wyroby znajdują się w kilku muzeach w kraju i za granicą.

W ramach trzeciego filaru, odnoszącego się do kultury i sztuki Kresów, odbędą się wystawy, przegląd teatrów kresowych, warsztaty folklorystyczne połączone z koncertem, zajęcia w bibliotekach, a także wydarzenie odwołujące się do lat 20-30 XX wieku, kiedy to Lwów przeżywał swój rozkwit, a uliczne przyśpiewki towarzyszyły jego mieszkańcom każdego dnia. Ten właśnie klimat pragniemy odtworzyć na Rynku w Lubaczowie, który na chwilę cofnie się w czasie do początków ubiegłego wieku, by strojami i muzyką zachęcić ludzi do wspólnej zabawy i wspomnień.

Czwarty filar to finał Festiwalu na błoniach Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Odbędą się występy zespołów folklorystycznych z Polski i Słowacji, pokazy rękodzieła, zorganizowane zostaną konkursy kulinarne w kilku kategoriach – goście będą mogli skosztować doskonałych kresowych potraw, a wieczorem posłuchać koncertów. W tym roku zostaną zaakcentowane dwa elementy: konkurs Kresowe Jadło, który poświęcony będzie tradycjom kulinarnym na Kresach oraz strefa promująca naturalną, zdrową, lokalną żywność Podkarpacia.

Głównym celem organizacji Festiwalu Dziedzictwa Kresów jest integracja środowisk kresowych, a także kultywowanie pamięci o dawnych Kresach Rzeczpospolitej oraz promocja gminy Lubaczów i ziemi lubaczowskiej. To również niezwykła okazja do spotkania ze znanymi osobami ze świata kultury, nauki oraz estrady. Zamierzeniem gminy Lubaczów jest, aby Festiwal był najważniejszym miejscem spotkań nie tylko wszystkich Kresowiaków, ale również ludzi zainteresowanych poznaniem tradycji, kultury oraz kresowego klimatu, by stał się marką rozpoznawalną nie tylko w regionie ale również w kraju i na świecie.

 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2020 Festiwal Dziedzictwa Kresów. All Rights Reserved